Skip to content

Veza između ishrane i govora

Uvođenje nemlečne ishrane može predstavljati izazov za roditelje, naročito jer je mišljenja i programa mnogo. Iako se u početku ne dovode u vezu, razvoj govora i ishrana bebe itekako su povezani, stoga je važno pratiti zvanične preporuke zdravstvenih ustanova i savete stručnjaka, te potražiti pomoć i savetovanje ukoliko je neophodno.

Kada se uvodi nemlečna ishrana?

Na našem podneblju oduvek je bilo razilaženja kada su mišljenja na ovu temu u pitanju. Veoma je bitno pratiti preporuke Svetske zdravstvene organizacije koja nalaže da sa nemlečnom ishranom treba početi od 6 meseca, ne ranije (osim ako pedijatar ili drugi specijalista zbog detetovog stanja ne nalaže drugačije). Postoji mnogo razloga zašto je ranije uvođenje čvrste hrane opasno i neprikladno za bebu. Pored toga što ranije uvođenje bilo kakve hrane koja nije majčino mleko doprinosi nastanku gastrointestinalnih oboljenja, bebe na uzrastu mlađem od 6 meseci nemaju potpunu kontrolu nad jezikom, te nedovoljno žvakanje može dovesti do zagrcnjavanja ili problema sa probavom. Takođe, ometa se absorpcija gvožđa iz majčinog mleka te može doći do anemije. Kada je u pitanju dugoročni efekat, deca kojoj je ranije uvedena nemlečna ishrana u riziku su od hipertenzije, dijabetesa i gojaznosti u odraslom dobu. Majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno u navedenom periodu i ne treba uvoditi komplementarnu hranu iz razloga koji su danas već poznati kao zablude (produžavanje bebinog spavanja, slabo majčino mleko i ostalo).

Kakve veze ishrana ima sa govorom?

Kada se bebi uvodi nemlečna ishrana, važno je obratiti pažnju na strukturu hrane koja se nudi. Kada se od početka stvara navika žvakanja i mešanja hrane, aktiviraju se i jačaju orofacijalni mišići, čiji je tonus i pokretljivost od velikog značaja za razvoj govora. Stav da je namirnice potrebno pasirati ili blendirati deluje negativno na razvoj govora jer se ove grupe mišića ne razvijaju adekvatno, te dolazi do hipotonije, oticanja pljuvačke, koju roditelji potom povežu sa nicanjem zuba i problem se na taj način zamaskira. Produženo korišćenje flašica umesto čaša može doprineti razvoju ortodontskih anomalija. Mnogi misle da je za uvođenje čvrste hrane potrebno da beba ima nekoliko zuba kojim će istu mrviti, ali zubi koji imaju tu funkciju niču mnogo kasnije, a nije prikladno odložiti uvođenje nemlečne ishrane tako kasno (2-3 godine). Žvakanje se odvija čvrstim desnima, prilagođenim za ovu aktivnost.
Logopedski tretman kao poseban domen izdvaja tretman orofacijalne motorike, gde se ciljanim vežbama doprinosi razvoju mišića neophodnih za govor. Zamislite to kao analogiju sa hodom – dete koje nije sedelo, puzalo, odupiralo se nogama, podizalo se uz nameštaj, ne može tek tako da prohoda samo zato što njegov uzrast to zahteva, stabilnost i razvijenost mišića neophodnih za hod dobija se redovnom aktivnošću. Dakle, da bi se razvili pokreti važni za govor, potrebno je pratiti smernice za pravilnu ishranu.

Kakvu hranu nuditi bebi?

Već smo naveli da je pasiranje i blendiranje hrane pogrešna praksa, blenderi i drugi aparati Vam neće biti potrebni za ovaj poduhvat. Detetu se od početka nude mekani komadići hrane. Šta to znači? Ukoliko je u pitanju meso, mora biti mekane strukture, obareno i iseckano na komadiće, koji se potom nude detetu. Neke namirnice je moguće i izgnječiti kako bi bile lakše za obradu, ali ne i potpuno izblendirati, važno je da postoji karakteristična struktura hrane sa kojom će se dete upoznati. Vremenom, detetu nuditi što više namirnica iz različitih grupa, kako bi ponuda bila što raznovrsnija. Kašice potpuno izbegavati. Takođe, začini se ne preporučuju, iako je odomaćeni stav da dete mora da se navikne na osoljenu i oslađenu hranu, to dugoročno može doprineti samo razvoju posledica.

Beba i samostalno hranjenje

Kada se uvodi nemlečna ishrana, potrebno je dozvoliti bebi da istražuje rukama hranu i dovodi je do usta. Na ovaj način, stimuliše se razvoj fine motorike, obzirom da je za hvatanje komadića potreban hvat prsta i palca, kao i vizuomotorne koordinacije. Istraživanjem struktura, boja i izgleda hrane, događa se višestruka stimulacija. Beba meša hranu jezikom, čvrstim desnima je mrvi i prolazi kroz sve faze gutanja. Svakako da je nadzor roditelja neophodan, ali je važno dopustiti bebi da učestvuje u hranjenju i uči, a ona će vremenom biti sve spretnija i nezavisnija u ovoj aktivnosti.

Foto: Canva

Ne propustite

Prijavite se na naš newsletter i započnite putovanje ka boljim govorno-jezičkim veštinama!