Kada stupimo u kontakt sa bebom, mnogi kažu da je prosto nemoguće ne tepati tokom obraćanja, odnosno da se naši iskazi čak i nesvesno uproste. Međutim, uprošćen iskaz i tepanje nisu isto. Kako se to razgovara sa bebom? Svakako da neki načini govora mogu biti manje ili više stimulativni, ali da li mogu biti i štetni?
Zašto je tepanje štetno za razvoj govora?
Skraćivanje reči i zamena glasova čine da izgovorene reči zvuče potpuno drugačije od njihovog pravilnog oblika. Tepanjem dajemo loš govorni uzor, dete nema adekvatan model govora i usvaja nepravilne oblike. Često dok tepamo, jezik postavljamo između zuba kako bismo distorzovali i naglasili glasove u reči, umekšali ih, ali takav način govora koji se usvoji, kasnije dijagnostikujemo kao interdentalni sigmatizam kod dece i predstavlja govorni poremećaj koji zahteva logopedski tretman.
Govor odraslih
Ipak, štetnost tepanja ne ukazuje na to da sa bebom treba razgovarati kao sa odraslom osobom. Greške koje pravimo u ovom slučaju doprinose tome da nas dete ne razume, nije dovoljno motivisano da učestvuje u razgovoru i/ili se frustrira jer zahtevamo da nastupi van svojih jezičkih mogućnosti.
Savet je da izbegavamo:
× suviše komplikovan iskaz
× prisiljavanje deteta da odgovori
× nagrađivanje i ucena materijalom (,,ako mi ne kažeš, nećeš dobiti!”)
× davanje odgovora umesto deteta (,,to? to hoćeš? kocka? to je kocka”)
Postoji li bolja alternativa?
Majčinski ili roditeljski govor je poželjni i stimulativni način obraćanja bebama. Ovaj naziv nosi jer je karakterističan za majku ili roditelja koji upućuje iskaz bebi.
Odlikuje ga:
– produžavanje vokala
– visoki tonovi
– ponavljanja
– oponašanje zvukova
– pauze u govoru
– naglašena mimika
– kratke rečenice
– jednostavne reči
– upotreba deminutiva (,,autić”)
– uzlazna intonacija (,,da?”)
Zašto je važno koristiti roditeljski govor?
Ovaj način govora privlači detetovu pažnju, jednostavan je, razumljiv i doprinosi učenju procesa komunkacije. Kada bolje razmislimo, prirodno je da obraćanje bebi započnemo na ovaj način. Moguće je koristiti roditeljski govor od prvog dana sa bebom, a situacije u kojima je primenjiv su zaista univerzalne: od hranjenja, oblačenja, igre i vremena napolju, svaki govor upućen bebi treba da bude obojen navedenim elementima i na taj način stimuliše razvoj komunikacije.
Foto: Canva